Kış Hırsızlıklarından Korunun

Hırsızlar, kış mevsiminde artar; çünkü gece süreleri daha uzundur. Hırsızlıkların önemli bir bölümünde kapılar kullanılırken, bunların küçük bir kısmı açık kapılardan kaynaklanmaktadır. Evdeyken veya dışarıda olduğunuzda kapıların ve pencerelerin kilitli olduğundan emin olun. Evde olmanız hırsızları caydırmaz; yaşanan hırsızlık vakalarının neredeyse %50’si evde birileri olmasına rağmen gerçekleşmiştir.

Güvenli Kasalar Kullanın – Hırsızların bugünlerde evlere girme nedenlerden biri, yalnızca değerli eşyaları çalmak değil potansiyel olarak kimlik ve kredi kartları da çalmaktır. Faturalar, pasaportlar, kredi kartları ve çeşitli evraklar evinize giren hırsızlar tarafından çalınabilir. Özellikle son zamanlarda kredi kartı dolandırıcılıklarına yada bit coin hırsızlık vakalarına oldukça çok rastlamaktayız. Kasalar ile bütün bunları güvenlik altına alabilirsiniz.

Zamanlı Işıklar – Bir girişi kırmak bir hırsız için zor bir şey değildir. Fakat bu bile zaman alır. Özellikle evden uzakta olduğunu zamanlarda zamanlı ışıklar fırsatçı hırsızları caydırmaya yardımcı olabilir. Böylece eve girmesi için gereken sürede tenha bir ortam bulamayacaktır. Evi daha canlı tutmak ve simüle etmek için uygun ölçüde yerleşimi yapılmış zamanlı ışıkları kullanın.

Sosyal Medya – Hepimiz sosyal medyayı takip ediyoruz; fakat son zamanlarda hırsızlarda sosyal medyanın sıkı bir takipçisi. Bir tatil hazırlığı mı var, yeni değerli bir şey mi edindiniz, dışarıdasınız ve tüm gece bir etkinlikte mi olacaksınız… Bu bilgilere sosyal medyadan rahatlıkla ulaşmak mümkün olabiliyor. Hırsızlara bu fırsatı vermemek için özellikle sosyal medya paylaşımları konusunda dikkatli olmak gerekiyor.

Ev güvenliği döneme bakılmaksızın dikkat edilmesi gereken bir durum. Sadece soygunun maddi kayıpları değil aynı zamanda neden olabileceği psikolojik ve duygusal hasarlar da vardır. %100 güvenli bir durum olmaz; fakat yine de bir profesyonelden destek almak bu konuda faydalı olabilir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir