Evinizi Suçlulardan Güvende Tutmak İçin 12 İpucu

Küçük bir grubumuz evleri güvence altına alma konusunda önlemler almaya başladı. Fakat bu kesinlikle evdeki hırsızlıkların artış hızından fazla değil. Bir çok kişi, evin çeşitli yerlerine bir kaç ışık koymanın ve bir güvenlik sistemi kurmanın onları güvende tutmak için yeterli olacağını düşünüyor. Burada temel güvenlik seviyesinin üstüne çıkmanızı sağlayacak bazı ipuçlarını paylaştık.

1. Girişleri kapatan bitkilerden kaçının.

Camlarınızın ve kapılarınızın çevresinde uzun boylu, kalın çalılıklar kullanmaktan kaçının. Hırsızlar, kendilerini gizleme yollarını arar. Bunlar, hırsız evinize bir giriş yolu ararken ona zaman kazandırabilir.

2. Evinizin çevresine bir dış aydınlatma hattı oluşturun.

Bir hırsızı caydırmak için evinizin çevresine iyi bir aydınlatma yerleştirin. En iyi yöntem, hareket algılayan projektörleri bodrumdaki kapı, garaj ve ön giriş gibi bölümlerin yakınına monte etmektir. Hareket sensörlü aydınlatma, bir şeyin veya bir kişinin kişisel mülkünüze girdiğini anında söyler. Ucuz güneş enerjili modelleri bugün piyasada yaygın olarak mevcuttur.

3. Eşyalarınızı saklayın.

Pahalı bir araba gibi değerli eşyaları görebileceğiniz bir yer ya da özel bölümlerinizde tutun. Yeni bir bilgisayar veya TV gibi pahalı bir şey satın aldığınızı gösteren kutuları ortalıkta tutmamanız yararınıza olacaktır.

4. Günlük rutininize dikkat edin.

Hırsızlar, hareket etmeden önce bir hedefi izliyorlar. Siz yada komşularınız ne zaman işe gidiyor, ne zaman tatilde biliyorlar. Bu rutini değiştirirken ve komşularınıza da haber verirseniz, sizin adınıza kontroller yapmalarını sağlayabilirsiniz.

5. Güvenlik sistemi etiketleri sizi korumaz.

Ev güvenlik sisteminizin adını gösteren bir etiket, düşündüğünüz kadar etkili değildir. Gerçekte, bu sadece, yetenekli bir hırsızın, sistemi devre dışı bırakması için yeterli bilgiyi sağlayan bir şeydir. Ayrıca güvenlik sistemi markasının reklamını yapmaya yarar sadece. Bu anlamda sistemi tanıtacak bir etiketin görülmemesi daha iyi olacaktır.

6. Köpekler, tek savunmanız olmamalı.

Ev güvenliğinde köpek ve güvenlik sistemi arasında seçim yapmak zor olabilir. İster inanın ister inanmayın, küçük bir yapay köpek sessiz bir Doberman’dan daha etkili olabilir. Bir çok köpek sahibi, köpeklerinin, hırsızlar tarafından çeşitli dikkat dağıtma yöntemleriyle kolaylıkla atlatıldığını fark etti.

7. Pencereleri unutma.

Hırsızlar, kolay aşılabilecek pencereleri olan evleri arar. Cam yerine kesilmesi zor kırılmaya dayanıklı pencereleri takın. Mevcut alarm sisteminizi desteklemek için Mace 80202 Güvenlik Alarm sistemi gibi pencere kesme alarmları ekleyin.

8. Sahte değerli eşyaları yerleştirin.

Ortalama olarak, hırsızlar evinizde 8 ila 12 dakika harcıyor. Çoğu sadece hızla bir şey kapmak ve dışarı çıkmak istiyor. Evinizin koridorunda eski bir dizüstü bilgisayar bırakarak onları atlatabilirsiniz. Onlara, yüksek değer olarak algılanan bir şeyi hızlıca verebilirsiniz; böylece evinizi daha çabuk terk ederler.

9. Hırsızı kandırın.

Zamanlayıcılarla, özellikle de büyük pencereli evlerdeki ışıkları ayarlayın. Onları, karanlıktan sonra açacak şekilde ayarlayın. Bir şekilde birinin evde olduğu hissi oluşturabilirsiniz. Yüksek sesli bir köpek havlaması etkisi yada hırsızı şüphelendirecek şekilde açık bir TV bırakmayı düşünün.

10. Silah olabilecek her şeyi koyun.

Bıçak, beyzbol sopası ya da silah olarak kullanılabilecek herhangi bir şeyi evinizde görülebilir şekilde tutmayın. Soyguncular, eve girer girmez kendilerini kollamak ister. Şiddet kullanmayı düşünmese bile, muhtemel bir çatışma durumunda hazırlık yapmak isterler. Çoğu zaman çıkan olaylar, kurbanın silahıyla silahlanıp, soyguncunun yine kurbanın üzerinde kullanmasıyla sonuçlanır. Böyle bir durumda en iyi seçenek polisi arayıp onları hatta tutmaktır.

11. Güvenliği ikiye katlayın.

Kapı çerçevesine metal takviye plakaları ve çift silindirli bir sürgü takın. En yaygın soygun yollarından biri de pencerede klima ünitesini iterek yapılan girişimlerdir. Klima ünitenizin güvenli olduğundan emin olun.

12. Öz savunma konusunda eğitim alın.

Hırsızlar sürpriz durumları karşılamaya hazır değildir. Böyle bir durumda bir baş ağrısı halini alabilir. Kriz anlarında nasıl davranacağınız ile ilgili tecrübe kazanmak için bir eğitim almanız fayda sağlayacaktır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir