Biyometrik Ölçüm Teknikleri

Parmak izi okuyucu

Bir parmak izi, her parmağın yüzeyinde birkaç sırttan ve vadiden oluşan her birine özel yapıdadır. Bir parmak izinin benzersizliği, sırtların ve olukların farklı desenlerinin yanında minutiae noktaları tarafından da belirlenebilir. Optik ve ultrason teknolojisi ile doğrulama için parmak izi yüzeyini yakalamak için araçlar tasarlanmıştır.

Parmak izlerini tanımak için kullanılan iki algoritma minutiae eşleme ve model eşleştirme yöntemidir. Minutiae eşleşmesi konuma göre parmak izinin ayrıntılarını karşılaştırırken, model eşleştirmesi aynı anda parmağın tüm yüzeylerini karşılaştırır. Sistemin kullanımı ve kurulumu kolaydır, daha düşük güç tüketimi ile ucuz ekipman gerektirir. En büyük dezavantaj bir parmak izinin hasar görmesi ve okunamamasıdır. Parmak izi güvenlik sistemleri, cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar, USB flash sürücülerin yanı sıra akıllı kilit ve diğer ev otomasyon cihazları gibi uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Yargı sistemlerinde ve bazı bölümlerin sadece yetkili kullanıcılar tarafından erişime açılması için bina ve ev güvenliği uygulamaları için de kullanılır.

Yüz tanıma

Yüz tanıma algılama, bir kullanıcıyı tanımlamak için biyometrik güvenlik sistemlerinde kullanılır. Kullanıcı yüzü, kullanıcı ile cihaz arasında herhangi bir fiziksel temasa gerek duymadığı için tanımlanabilecek en kolay özelliklerden biridir. Kameralar kullanıcının yüzünü tarar ve onu doğrulama için bir veritabanına eşleştirir. Kurulumu kolaydır ve pahalı donanım gerektirmez. Oldukça popüler olmasına rağmen, yüz tanıma teknolojisi, retinal, iris veya DNA gibi muadilleri kadar benzersiz değil bu yüzden sistemdeki diğer özelliklerle birlikte kullanılır.

Biyometrik yüz tanıma sistemleri, kullanıcıların yüzünden verileri toplar ve ileride kullanmak üzere bir veritabanında saklar. Burun, kulaklar, çene, göz boyutu, gözler arasındaki mesafe, gülümseme gibi ağız hareketleri ve yüzdeki ağlama ve kırışıklıklar gibi diğer ifadelerin genel yapısını, şeklini ve oranını ölçebilir. Bu tür teknoloji ile en olumsuz faktör, kullanıcı yaşlandıkça özelliklerinin değişmesidir.

Iris Tarayıcı ve Tanıma

Göz irisi, göz bebeğinin çap ve boyutlarının kontrolünden sorumlu ince bir dairesel yapıdır. Göz retinasını korumak için retinolün geçirdiği ışık miktarını kontrol eder. Iris rengi kişinin genlerine bağlı olarak kişiden kişiye değişir. Her insanın kendine has renk ve desenleri vardır. Iris tanıma, irisin 200 noktasını analiz eder ve bilgileri, bir kullanıcı sisteme her erişmek istediğinde onu karşılaştırmak için gelecekteki kullanımı için bir veritabanına kaydeder. Iris tanıma güvenlik sistemleri en doğru sistemlerden sayılır. Sistem pahalıdır ve kurulum ekipmanı gerektirir. Kullanıcı gözlük veya kontakt lens kullanıyorsa ve kullanıcı göz ameliyatı yapmış olsa bile özellikler doğrulanabilir.

Damar Tanıma

 En son keşfedilen biyometrik teknolojilerden biri damar tanıma sistemidir. Her bir kişinin kalbine kan akışı sağlayan damarları benzersiz olarak tanımlanabilir. Damar tanıma sistemi, kullanıcının elindeki damarlara odaklanır. Insan elindeki her parmak, kendi fiziksel özellikleriyle doğrudan kalbe bağlanan damarlara sahiptir. Sistem, her parmağına ışık iletimi uygulayarak kullanıcının parmaklarının içindeki damar görüntülerini yakalar. Bir kamera damar kalıplarını kaydedebilmesi için yakın kızılötesi ışığı parmaklardan geçirerek çalışır. Bu  sistemler, diğer biyometrik teknolojilere kıyasla sahip oldukları ilave kapasiteler nedeniyle uzmanlar tarafından daha fazla dikkat çekmektedir. Karşılaştırma açısından en yüksek seviyede doğruluk ve güvenilirliğe sahiptirler. Kurulum ve ekipman daha az pahalıdır ve her bir kişiyi doğrulamak için gereken süre diğer yöntemlerden daha kısadır.

DNA Biyometri

Her insanın DNA’sı benzersizdir ve bu da onu taklit etmeyi imkansız kılar. İnsan vücudundaki her hücre bu DNA’nın bir kopyasını içerir. Bir DNA Biyometrik Sistemi, bu bilgiyi toplamak için birkaç adım içerir. DNA örneği öncelikle kan, tükrük, saç, sperma veya doku yoluyla toplanır. Daha sonra numuneleri, bir dizi ayırıcı lokasyonda tekrar eden VNTR’yi (değişken sayı tandem tekrarlaması) içeren küçük parçalara böler. Bu, kişinin DNA profilini oluşturur. Her bir DNA parçasının boyutu, farklı numunelerle karşılaştırılmadan ölçülür ve sıralanır. Bu yöntem hâlâ nispeten yeni ve kamuya açık bir şekilde uygulanmaktadır. Numuneleri toplamak için pahalı ekipman ve zaman gerekmektedir. Bu kısıtlar nedeniyle bu yöntem diğer yöntemler kadar kullanılmamaktadır.

Ses tanıma

İki ana faktör bir sesi benzersiz kılmakta, fizyolojik bileşen ses yolu ve ses vurgusu olarak bilinmektedir. Bunların her ikisini birden birleştirmek, bir kişinin sesini tamamen taklit etmeyi imkansız kılar ve bu da sesi biyometrik teknoloji için harika bir özellik haline getirir. Ses tanıma sistemin kurulumu kolaydır ve mikrofonlar, telefonlar veya PC mikrofonları içeren minimum ekipman gerektirir.

Kullanıcıların performansı biraz farklı olabildiğinden, sistemin sesi en doğru şekilde analiz edebilmesi için kısa bir parola veya bir dizi sayı veya cümle tekrarlaması istenir. Bir dezavantaj olarak, yetkisiz kullanıcıların başka bir kullanıcının sesini kaydedebilmeleri ve sisteme erişim kontrolü elde etmek için doğrulama sürecinde çalıştırmalarıdır. Bunu önlemek için bir ses tanıma sistemi kullanıcılardan doğrulama aşamasında sistem tarafından sağlanan rasgele kalıpları tekrar etmesini istemektedir.

Günümüzde biyometri teknolojisi, kullanıcı bilgileri ve verileri için en iyi güvenlik yöntemlerinden biri olarak düşünülmektedir. Hastanelerde, havaalanlarında, devlet birimlerinde ve kolluk kuvvetlerinde insanları çeşitli durumlardan korumak için kullanılmıştır. Elektronik kilitler için anahtar kartların kopyalanması veya değiştirilmesi olasılığını ortadan kaldırır ve bugün toplumumuzda yaygın olan bir sorun olan kimlik dolandırıcılığını da azaltacak bir teknolojidir. Güvenlik uygulamalarında, evlerdeki ve iş yerindeki suç faaliyetlerini büyük çapta azaltacaktır. Çoğumuz, bu sistemlerin yaşamlarımızı iyi yönde değiştireceği konusunda hem fikiriz.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir