Biyometri Teknolojisi Nedir?

Teknolojideki gelişmeler bize hayatımızı iyileştirmek için çeşitli cihazlar sağladı. Biyometri, özellikle birçok uygulamada kullanılmakta ve insan vücudunun eşsiz özelliklerini özelliklerini belirlemek olarak tanımlanmaktadır. Bir insandan diğerine olan farklar, retinal, iris, parmak izi ve DNA gibi özellikler kişinin benzersiz kimliğidir. Biyometri, bu bilgileri toplar, saklar ve kişinin kimliğine uyacak şekilde geri çağırır.

Biyometrik veri sistemlerinin ve biyometri tanıma ve tanımlama teknolojilerinin birleşimi, biyometrik güvenlik sistemlerini oluşturur. Biyometrik güvenlik sistemi, belirli verilere erişimi kontrol etmek için kullanılan kilit ve yakalama mekanizmalarıdır. Bu sisteme erişmek için, bir birey, sistemdeki bir veritabanına eşleştirilen benzersiz özelliklerini sağlamalıdır. Bir eşleşme varsa, kilitleme sistemi kullanıcıya ait verilere erişim sağlayacaktır. Kilitleme ve yakalama sistemi, verilere erişen kullanıcıların verilerini etkinleştirir ve kaydeder. Biyometrik ve biyometrik güvenlik sistemindeki ilişki, kilit ve anahtar sistemi olarak da bilinir. Biyometri güvenlik sistemi kilittir ve biyometri bu kilidi açmak için anahtardır.

Biyometrik bir güvenlik sistemi için yedi temel kriter vardır:

  • Teklik
  • Evrensellik
  • Süreklilik
  • Toplama kabiliyeti
  • Performans
  • Kabul edilebilirlik
  • Önleme

Teklik, biyometrik verilerin ilk gereksinimi olarak önceliklidir, çünkü bir grup kullanıcı arasındaki farklılıkları tanımlayabilen tek faktördür. Evrensellik, dünyadaki her kişinin kendine özgü özelliklerinin çoğaltılamayacağını belirten ikincil ölçüttür. Sistemin veritabanında kaydedilen ve belirli bir süre sabit kalması gereken ve kullanıcının yaşından etkilenen her özellik için kalıcılık gereklidir. Toplanabilme, kimliklerini doğrulamak için her bir özelliğin toplanmasını gerektirir. Performans, daha sonra güvenlik sisteminin ne kadar iyi çalıştığını gösterir. Kabul edilebilirlik parametresi, biyometrik teknolojilerin kabul edilebilir olduğu alanları seçecektir. Son olarak, önleme, doğrulama işlemi sırasında her bir özelliğin başarısızlığa neden olabildiğine karar verir.

Fiziksel erişim kontrolü, kullanıcıların fiziksel özellikler sağlamalarını gerektiren kimlik doğrulama süreçlerini kapsar. Hastaneler, polis karakolları ve ordu gibi yüksek güvenlikli yerlerde kullanılır. Fiziksel erişim kontrolü için en yaygın kullanım kapılarda veya bilgisayarlarda görülür. Bu uygulama, karmaşık şifreleri tanımlama işlemini ortadan kaldırır. Oldukça güvenli bir yöntemidir.

Mantıksal erişim kontrolü, birden fazla kullanıcının özel bilgilerini içeren veri dosyaları veya bilgisayar programları üzerindeki bir şema kontrolü anlamına gelir. Mantıksal erişim kontrolü, bilgilerin en üst düzeyde güvenliği ihtiyacı olan askeri birim ve kamusal alanlar tarafından kullanılmaktadır. Fiziksel ve mantıksal erişim kontrolü arasındaki tek fark, bu denetimin bilgisayar ağları ve sistem erişim kontrolü için kullanılması ve sistemdeki veriler üzerinde gizliliğin korunması ve korunmasında etkili olmasıdır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir